RSS

Tuna 1,5 Yaşında

Bugün 8 temmuz. Sen tam 18 aylık oldun küçük adamım :) Benim dışımda seni gören herkes de küçük adam diyor sana..Evet bu küçük adam neler yapıyor bir bakalım:

18. ayını doldurmanın şerefine bazı ilklerle başlayalım:
1. Artık çok net anne diyorsun. Bana göre geciken, kaynaklara göre 2 yaşına kadar söylenebilen ANNE sözcüğümüzü çok net söylüyorsun. Evde olduğum için ve baban çalıştığı için ağzından hiç düşmüyor. Ben de pelte gibi oluyorum her seferinde :))

Hafta sonu İstanbul'daydık. Bülent Amcanlara gittik. Amcanın verdiği arabayı koltuğun altına kaçırdığında amcanı çağır dedik. Sen de koşa koşa içeri gittin ve "Amvaaa" dedin. Herkes şokta tabi..Sonra da babaannenden istedin arabayı. Yine çok net söyledin "Babaanneee" Hazır açılmışken seni bırakmadık bir de Hera patlattın: Heeaaa diye..Gülü güle bir hal olduk o akşam:))

2. Tuvalet eğitimimiz başladı. Oturağın uzun zamandır evimizin ceşitli yerlerini geziyordu, pek oturmak istemiyordun. 1-2 kez oturdun bezinle. Çiş dedin. Sonra klozete giderek çiş demeye başladın. Vee dün ilk kez bezsiz oturduğun klozeti çişinle onurlandırdın. Tabi bir şamata bir kutlama oldu ki tuvalette komşular şaşırmışlardır eminim:))

3. Çatal ve kaşığı kullanmak konusundaki ısrarın hala devam ediyor. Çorbalar yoğurtlar halılar tarafından yeniyor bu durumda ama böyle böyle öğreneceksin.

4. Kelime hazinenin yansıttığından çok daha fazla olduğuna eminim. Az sözcüğü tekrarlıyorsun ama bazen beni taklit edip tekrar ettiğin sözüklerin netliği ve doğruluğu doğru mu duyduk diye bizi hayrete düşürüyor. Müthiş bir gözlem becerin var. Herşeyi anından kaydedip istediğinde ve gerektiğinde kullanıyorsun. Özellikle bizim yaptığımız şeyleri günlük rutinine yerleştirdin. Altın değiştikten sonra koşarak poşet alıp bezini içine atman, sonra onu bağlar gibi yapıp kapının kenarına koyman gibi. Bir de dışarı çıktığımız andan babanın elinden arabanın anahtarını alıp arabayı açman, eve girdiğimizde de kapıya anahtarı takıp kilitlemen gibi. Artık kapıları da açabiliyorsun. Bu nedenle dış kapıyı kilitleyip anahtarı çıkarmak zorunda kalıyoruz artık.

5. Geçen aylarda evde olmadığım için sık sık yaptığın elimi tutup beni çekmen oda oda gezdirmen arık kalmadı. Nasıl olsa annem yanımda diye mi düşünüyorsun bilmiyorum ama çok daha rahat olduğun her halinden belli:)

0 yorum: