RSS

KALDIR/YATIR YÖNTEMİ, EASY

Bu kitabı Ekim sonu almıştım. Ama kasım başı gibi okumaya başladım. Uykularımız çok büyük bir sorun değildi hiçbir zaman, ama kasım aylarında benim yokluğumu iyice hissetmeye başlayınca geceleri sadece sarılmak ve benim kollarımda uyumak için bazen 10 dakikada bir kadar sık zamanlarda uyanmaya başladın. Tıpkı 7. ayında geceleri emmek için uyanmak gibi. Okuduğum kitapta bebeklerin uyku için bazı nesnelere ihtiyaç duyduğu detaylı olarak anlatılmış. Bunlara "prop" demiş yazar. Bazen bir emzik, bazen biberon bazen de koridoru arşınlayan bir baba/anne...Senin de probun bendim. Bu kitabı okuyana kadar. kitapta anlatılan yönteme çok inandım ve hemen uyguladım. Aman allahım bir mucize, Tuna kucak istemiyor. Yatırıyorum, dönüp duruyor, sonra uyuyor. Gündüz babaannesi yatağına koyar koymaz uyuyor. Nasıl yani? Ne oldu birden??

Eee peri masalı çok uzun sürmez. 1. hafta sonunda eski alışkanlıklar depreşti, sen yine kucak istedin. Ama anne ne yaptı?? I ıh! Kucak yok dedi..2. hafta daha zordu ama şimdi herşey daha rahat. Bu kitabı ve yöntemi herkese tavsiye ediyorum son günlerde. Ama mucize sadece kitapta değil, eski yönteminize asla geri dönmemek aslında mucize. Yani SABIR mucizenin adı:))

Yöntemi de kısaca yazalım. Bebeğiniz ağladığında, eğer ayakta durabiliyorsa beşiğinde ayağa kalkıp almanızı istediğinde, alın ve sakinleştirin. Sustuğu an yatağına geri koyun. "Uyumak için yatağına yatmalısın, anne kucağı yatak değil" sözlerle konuştum ben Tuna ile. "Şimdi e-e yapıyoruz, bak kuçu kuçu da uyudu" deyip oyuncak köpeğini de verdim. Bir de uyurken kullandığı bir örtü var, tülbent...Onu görür görmez uykusu geliyor zaten artık. Çünkü o, Tuna'nın uyku sembollerinden biri...

Sakinleştirdik, bebeğimiz sustu, yatağa geri koyduk, ama birden yine ağlamaya başladı. Ne yapıcaz peki? Yine aynı şeyi yapacağız. Zaten bu nedenle yöntemin adı yatır kaldır:))

Ben ilk geceler pek zorlanmadım, ama ilerleyen zamanlarda, bir kere 50-60 kez yatır/kaldır yaptım, 1,5 saat odada kaldığım oldu.

Ama sabırla bu yöntemi bırakmadım. Her gece onu izlediğim yeri bir adım öteledim ve uzaklaştım.

EASY neresinde mi dediniz yoksa? :) EASY pek kolay değil ama iyi bir akış Tuna doğduğunda beri bu akışta gününü yaşıyor zaten..Şöyle açalım...

E: Eat:Yemek zamanı

A: Activity: Eğlence Zamanı

S:Sleep: Uyku Zamanı

Y: Your Time: Senin Zamanın

Bir bebek gününü bu şekilde bir rutine olturtmak için anneden yardım ister. Eğer bu akış iyi giderse bu uyku yöntemini kullanmaları önerilir. EASY yoksa çok da denemeyin derim:))

Bol uykulu günler...

9 yorum:

Adsız dedi ki...

Birkaç haftadır benim de elimden düşürmediğim bir kaynak oldu "Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler". Bazen kızıma kıyamayıp yan çizsem de Tracy'nin yöntemlerine uyulduğunda gerçekten işe yarıyor. Üçüncü ayın sonunda şöyle 5-6 saat deliksiz gece uykularına kavuşmayı bekliyorum ben de :)) Ankara'dan sevgiler....

Özlem

İnci Pehlivan dedi ki...

Sevgili Özlem,
Umarım sende de işe yarar ama bu kitapta çok minik bebeklere uygulamayın diye yazıyordu. Sanırım 4. aydan sonra daha iyi işliyormuş.

:) Sevgiler

Burcu dedi ki...

İnci ben sabır gösteremiyorum bu uyku konusunda.. işin teorisini bilip de pratiğe geçirememek çok kötü oluyor artık 2. bebeğe uygulıycam bu yöntemi inşallah.. (Evet bahanem bu :)), kendimi kandırıyorum biliyorum!!) Aslında bu aralar bizim gece uyku problemimiz yok 1 kez falan ağlıyor sadece emzik verince de tekrar uykuya dönüyor ama odasını ayırmadık henüz.. yatağı ayrı sadece.. bir de ayakta sallanarak uyuyor maalesef.. Aman buna da şükür diyorum kolikken sallasam da uyumaz, susmazdı :))

İnci Pehlivan dedi ki...

Burcu'cum, valla anne-baba itiyacına göre bir yol çizmek en güzeli. Eğer sallayınca uyuyor, gece sallama istemiyorsa tabi ki sorun yok ama Tuna nasıl uykuya dalarsa, gece uyandığında da onu istiyordu. Kucak ya da sallanmak gibi. Eğer bu şekilde de başaramazsak yıkıyordu ortalığı. Şimdi uyansa da kendi dalıyor uykuya, ya da emzik veriyorum...Bu arada 2. bebek mi dedin?? My GOD :))

Adsız dedi ki...

Canım,
Ben şimdilik 4. aya kadar olan bebeklerdeki 3 saatlik rutini oturtmaya çalışıyorum. Gündüzleri EASY + uyku öğünü derken işler biraz yoluna girmeye başladı ama ufaklık hala geceleri uyanıyor ve de uyandırıyor :)) Tracy kendi bebeklerinin 3. ayın sonunda 5-6 saat deliksiz uyuduğu vaadini veriyor; deniyoruz bakalım. Zafer yakındır inşallah.. :))

Öptüm çok çok...

Özlem

Burcu dedi ki...

İncici ee oğlan neredeyse 1 yaşına girecek, arayı uzatmamak lazım kardeş ister ileride.. Ben de rahata çok alışırsam (!!!!) 3-5 sene sonra yapamam. Hazır dipteyken 2. de çıksın aradan.. hem elfeyp diye blogger bir ark. var, dun blogunu okudum 2 gündür etkisindeyim. 3,5 aylık kızı var ve 5 haftalık hamileymiş yine. Böyle haberler alınca insan gaza geliyor!! :)

inci dedi ki...

Anladım Özlem'cim çok iyi yapıyorsun. Ben bilinçsiz olarak kendimce bir yol izlemiştim. 3 saatlik düzen ve geç saatlerde karnını doyurmak gibi. Bu kitapta bu sistemi okuyunca yaptığım şeye çok sevindim. Sonuçları da iyi çok şükür:))

Ahh Burcu ahh, çalışmasaydım ben de durmazdım bu kadar. Hazır oğlum sakinlemişken şu sıralar isterdim ama çalışırken kesinlikle istemiyorum, yavrulara yazık yaaa:((

Nurdanın Zümra'sı dedi ki...

incicim,
ben tunanın saç kesim videosuna ve yuruyusune şimdi bakabildim yasaklı çıkmıştı bende..önce kocaman maşallah tunama..yakışıklım ay yuzlum benim..

sonra şu yöntem..

senin azmine ve sabrına hayranım canım.. ben mumkun değil sabredemiyorumm o kadar..
biz de emmeyi kestik uykularımız daha iyi olur diye düşünüyoruz ve umuyoruz:))

İnci Pehlivan dedi ki...

Nurdan'cım, umarım siz de rahatlarsınız. Biz 9. ay gibi emmeyi bıraktık sonra daha rahattı uykuları ama ben rahat değildim, emzirmek isteyip de yapamamak çok kötüydü:(