RSS

EN GÜZEL ŞEYE VEDA...

Ağustos ayında dişlerinin de etkisi ile emme olayını abartmış, bazı geceler 10 dakikada bir uyanıp emmek istemiştin. Çok yoruluyordum ama hiç şikayet etmiyordum.
İşe başladığımda daha da zordu çok sık uyanmak ama sana anne sütü verebilmek bence bir lütuftu ve herşeye değerdi.
Seni emzirebilmek bence anne olarak seninle yapabildiğim EN GÜZEL ŞEYDİ...
Sana en az 1 yıl anne sütü vermek istiyordum, geçen sezon okulda hiç aksatmadan 3-4 saatte bir hep sütümü sağdım. Tüm yaz sık sık seni emzirdim. Emmediğinde sağdım. Yeme düzenimi senin huysuz günlerin dışında hiç aksatmadım. Ama senin agresif döneminde moralman çöktüm.

Nedir nedeni bilemiyorum, kendimce nedenler bulup, üzüntümü bastırmaya çalışıyorum ama olmuyor.
Neyse neye üzüldüğümü anlatmaya devam ediyorum.
İşe başladığım gün,(25 Ağustos) sabah seni emzirdim. Üzerinden 4 saat geçti ve sütümü sağmak istedim. 30 dakika sonra sadece 20 ml süt çıktı. Üzülmedim, ilk gün stresidir dedim. 3 saat sonra yine 20 ml çıkınca ister istemez üzüldüm. Sağmaya devam ettim.

Ama her sağışta benzer sayılar çıkınca ve sen giderek emmekten uzaklaşınca üzüntüm giderek arttı.Bebeğine süt vermeyi bu kadar önemseyen ve o anın büyüsünü bilen bir anne için bu çok zordu. Her gün giderek azalan sütüm nedeniyle süreleri uzattım. Eve 50 cc'den fazla sütle gidemiyordum. Az gelen süt nedeniyle sen 11 Eylül'de emmeyi bıraktın. O gün epey ağladım, yine emersin diye de ümid ettim bi yandan..13 Eylül'de bir kez daha emdin, o son emişinmiş.

22 Eylül'deki sağışımda kan görünce doktorum da artık bırakmam gerektiğini söyledi. 4 gün sonra dolan sütleri ise dün sağdım ve attım. Eskiden 3 saatte bir dolan sütler 4 günde ancak doldu ve sadece 40 cc süt geldi...

EN GÜZEL ŞEY ile vedalaştım, onu çok özleyeceğim.Seni dolu dolu 8,5 ay emzirdim, her seferinde daha bir keyifliydi seninle aramızdaki bağ. Artık onsuzluğa alışacağım.

4 yorum:

selma dedi ki...

inciciğim canım insan üzülüyor gerçekten ama süt gidince ve bebişler emmek istemeyince elden gelen bir şey olmuyor.ben 5.5 ay dolu dolu emzirdim.sonrasında hep ara ara kesildi ve son iki aydır hiç emmiyor.geceleri bazen boş boş çekiyor süt gelmediği zaman bütün hırsını ısırarak alıyor.
bebekliğinde hiç anne sütü alamamış biri olarak bu kadarına da şükür diyorum.inşallah bundan sonraki beslenmeleri sağlıkla olur.

bu arada seni merak ettim bakayım neler oluyor dedim.özletme kendini müsait olduğunda uğramaya çalış:)
bayramın mübarek olsun canım.

İnci Pehlivan dedi ki...

Selma'cım,
Çok teşekkür ederim desteğin için. Evet gidince elden birşey gelmiyor. Bir de sütüm azalmasın diye elimden geleni yaptım. Ama bu kadar uğraşınca nasıl kesiliyor anlamadım. Neyse..Şükür ki bu güzelliği yaşadım.
kısıtlı zamanım oluyor, onda da blogu düzenlemekten başka birşey yapamıyorum. Sizi çok özledim, herkese selam

selma dedi ki...

inciciğim bayramınız şimdiden mübarek olsun.
ailenle kuzunla sevdiklerinle birlikte çok çokkkkk bayramları birlikte geçirmenizi dilerim

NİL ÖZGÜNÜN ANNESİ dedi ki...

canım bu güzel duyguyu ne güzel dolu dolu yaşadın 8,5 ay... allahıma şükürler olsun. her emziriş anne içinde büyük bir keyif tabiki rabbim bize yaşattı herkese yaşatsın...ne güzel kendi bırakmış valla bıraktırmaya çalışmakta çok zormuş.. buna şükür..